Notabene - almene aktører
“Notabene – almene aktører” er en refleksion over kendetegnene ved de mange forskellige aktører i omdannelser af almene boligområder. Ifølge Den Danske Ordbog er notabene en opfordring til at lægge mærke til noget.
Illustrationer: Tom Chalky
Diagram over parter i et alment renoveringsprojekt. Efter Martens Gudmand-Høyer, 2018.
Introduktion til parterne i et alment byggeprojekt
Ifølge Den Danske Ordbog er notabene en opfordring til at lægge mærke til noget. Publikationen er henvendt til erfarne og praktiserende arkitekter og har til hensigt at rette opmærksomheden mod nye dimensioner af de aktører, de allerede kender godt.
Formålet er at give arkitekter, der er nye på det almene område, en anderledes introduktion til deres kommende samarbejdspartnere, end dem man finder i organisationsdiagrammer og lignende.
Camilla Hedegaard Møller
Det vigtigste at sige i relation til beboere i almene boliger er, at de almene boliger er menneskers hjem.”
Illustrationer: Tom Chalky
Forskningsprojekt
Publikationen er en del af en erhvervspostdoc (forskningsprojekt) mellem JJW Arkitekter, Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering, (KADK), Institut for Bygningskunst, By og Landskab (IBBL) og Camilla Hedegaard Møller
Publikationen er en ud af fire.
Læs mere
Hvis du vil høre mere om publikationen, så kontakt