To nye partnere i JJW Arkitekter
JJW Arkitekter udvider fra årsskiftet ejerkredsen, når Syreen Louise Kihm og Nicolaj Gjøg indtræder som partnere i virksomheden. Udvidelsen er et naturligt led i tegnestuens rullende generationsskifte og skal bidrage til at accelerere den tværfaglige og forretningsmæssige udvikling af virksomheden.
Fra venstre: Syreen Louise Kihm, Nicolaj Gjøg, Lars Andersen, David Ploug og Katja Viltoft. Foto: Kontraframe
Styrker ambition om at være en tværfaglig og uafhængig arkitektvirksomhed
Målet er at øge virksomhedens virkefelt til en endnu bredere vifte af rådgivningsydelser målrettet alle faser af bygningers levetid fra behovsanalyser og mulighedsstudier før et projekt formuleres over alle ydelser i byggeprojekter til drift, vedligehold og evalueringer af eksisterende bygningers anvendelse. Alle ydelser leveres med et stærkt arkitektonisk og byggeteknisk udgangspunkt og et ønske om at bidrage til den mest ansvarlige brug af eksisterende og nye ressourcer i det byggede miljø.
” Vi er utroligt glade for, at Syreen og Nicolaj nu bliver en del af JJW Arkitekters ejerkreds og bestyrelse. De kender virksomheden indefra og styrker vores ambition om at være en tværfaglig og uafhængig arkitektvirksomhed, hvor forskellige fagligheder arbejder tæt sammen om at udvikle morgendagens byggede miljø. Med Syreen og Nicolaj som partnere afspejles denne tværfaglighed nu også på strategisk niveau – et stærkt skridt i udviklingen af vores faglige og forretningsmæssige ståsted”, siger partnere i JJW Arkitekter, Lars Andersen, David Ploug og Katja Viltoft.
Nicolaj Gjøg
Nicolaj Gjøg
Nicolaj Gjøg, der har en baggrund som tømrer og bygningskonstruktør, har været ansat hos JJW Arkitekter siden 2008 og associeret partner siden 2024. Han er en central kapacitet i virksomhedens arbejde med eksisterende byggeri og kontraktstyring. Som byggeøkonom har han stor erfaring inden for almene processer og leder arbejdet med transformation og renovering i tæt samarbejde med partner David Ploug. Derudover har Nicolaj ansvar for kvalitet og værktøjer i projekteringen.
”Renovering og restaurering af eksisterende bygninger har tidligere stået lidt i skyggen af den klassiske ’værk’ -arkitektur, men det kræver en langt bredere og dybere faglighed at arbejde med at fastholde og udvikle kvaliteten i de bygninger, der allerede står. Det giver ikke altid de flotteste billeder, og succeskriteriet er ofte, at man ikke kan se, at vi har været der, når vi er færdige. Men der er en voksende forståelse for, hvor vigtigt det er at bevare og udvikle den eksisterende bygningsmasse. Det glæder mig, at vi fortsætter med at styrke vores kompetencer på området”, siger Nicolaj Gjøg.
Syreen Louise Kihm
Syreen Louise Kihm
Syreen Louise Kihm er cand.mag. i komparativ litteratur og moderne kultur fra Københavns Universitet og har en master i by og boligforhold fra Aalborg Universitet. Hun har været en del af JJW Arkitekter siden 2016 – først som medarbejder og siden 2022 som akkvisitionschef. I 2024 tiltrådte hun som associeret partner. Med stærke kompetencer inden for forretnings- og projektudvikling, kombineret med en dyb interesse for ressourceforbrug og social værdiskabelse i det byggede miljø, er Syreen en naturlig del af tegnestuens ledelse. Hun har et stort og bredt netværk blandt kunder og samarbejdspartnere og vil også fremover være virksomhedens akkvisitionschef.
”Vi vil mere end at designe og bygge nye bygninger. Vi vil bevare, transformere og arbejde med strategisk udvikling i et bredere perspektiv. Det kræver andre og mere diverse kompetencer end de klassisk arkitektfaglige. Derfor er optagelsen af partnere med forskellige fagligheder en naturlig del af den udvikling, der styrker vores forretningsforståelse og fokus på eksisterende byggeri, bæredygtighed og procesydelser. Det er en udvikling, jeg er meget glad for at bidrage til og være en del af”, siger Syreen Louise Kihm.
JJW Arkitekter ejes pr. 1/1-2026 af David Ploug, Katja Viltoft og Lars Andersen alle arkitekter maa., Bygningskonstruktør Nicolaj Gjøg og Cand. Mag. i komparativ Litteratur og Moderne Kultur Syreen Kihm. Associerede partnere er Rumdesigner Janne Raahauge Dyhr og Diplomingeniør i Bygningsdesign Martin Oddershede.
For yderligere oplysninger kontakt